A véralvadásgátló hatása akkor megfelelő, ha az érpályán belüli véralvadás már kellően gátolt, de még nincs spontán vérzésveszély. Az alvadásgátlás mérőszáma az INR érték, amely gyógyszerszedés esetén általában 2-3 között tekinthető jó beállításnak, ilyenkor van egyensúly a véralvadás gátlása és a vérzésveszély között.
Világszerte az INR (International Normalised Ratio) számát használják a véralvadás aktuális állapotának leírására. Egészséges emberben az INR 1-gyel egyenlő, ilyenkor a vér alvadása normális. A véralvadásgátló kezeléssel ezt az értéket növelik meg, azaz késleltetik a véralvadást. A kezelés optimális szintje tehát a legtöbb esetben INR = 2-3, de fokozottan alvadásra hajlamosító állapotokban még ennél is magasabb terápiás értéket kell elérni, ahol az INR már 2,5 - 3,5 között mozoghat. Ilyen állapot például a mechanikus műbillentyű beültetése utáni időszak. Fontos, hogy a gyógyszeradagot mindig egyszerre, azonos időben, délután, vagy este kell bevenni. A mindennapi tevékenységek alatt mindenképpen óvakodjunk a sérülésektől, ne keressük szándékosan a bajt. Ha rendellenes vérzést tapasztalunk testünk bármely részén, azonnal forduljunk orvosunkhoz, mert egy orrvérzés vagy a fogmosáskor fellépő fogínyvérzés is a véralvadásgátló túladagolását jelezheti. Veszélyes munkakörök és extrém sportok kifejezetten elkerülendők!
Véralvadásunk legfontosabb mérőszáma
A leggyakoribb kórképek, ahol véralvadásgátlót kell szednie a betegnek: a mechanikus és biológiai műbillentyű beültetésen átesett szívbetegek esetén (élethosszig, illetve pár hónapig), bizonyos ritmuszavarok, különösen pitvarfibrilláció esetében, és stroke veszélyekor. Továbbá mélyvénás trombózis lehetősége esetén, különösen genetikai öröklődés okán, valamint tüdőembólia ismétlődésének kivédésére.
A gyakori ellenőrzés életet menthet
A véralvadásgátló hatását a beállítás kezdetén gyakran, akár egy héten többször is ellenőrizni kell, később, amikor a gyógyszerhatás stabilizálódik és a beteg követi a megfelelő diétát, az INR meghatározása 4-6 hetenként szükséges.