A trombózis kialakulását, legkülönfélébb változatait és az állandó ellenőrzés fontosságát már többször végigjártuk ebben a blogban. Van azonban egy olyan tényező, amelyről eddig nem esett szó, ez pedig a pszichoszomatikus érintettség. Ez azt jelenti, hogy a trombózis is visszavezethető bizonyos lelki okokra. Bár a nyugati orvoslás szeret a sejt és szervezet szintjén gondolkodni, a keleti gyógymódok európai elterjedése után ma már a hétköznapi ember is jól tudja: a test és lélek együttes működésében minden mindennel összefügg.
A genetikai hajlam és az életmód rizikófaktorai mellett mindenképpen fontos tényező a lelki állapotunk, a belső békénk, ennek az egyensúlynak a felbomlásával sokféle testi betegség érhet utol minket.
Gyerekkorunktól üldöz a baj
Mik állnak a pszichoszomatikus megbetegedések hátterében? „Vannak személyiségtípusok, amelyek meghatározott konfliktusok és betegségek iránt érzékenyebbek. A konfliktus lehet korai gyermekkori eredetű is. A szülőktől való korai elszakadás, vagy a későbbi életkorban is erőteljes szülői kötődés, az elszakadni nem tudás, az életcél meghiúsulása, a pályaválasztás és a párválasztás balsikerei, valamint annak későbbi kihatásai, mind súlyos megpróbáltatást, konfliktus helyzetet jelentenek. Egy munkahelyi konfliktus, a teljesítmény és követelmény, az ambíció és a lehetőség, a sikerre való törekvés és a sikertelenség, a szeretetvágy és az elutasítás között nehezen elviselhető űr újabb krónikus konfliktushelyzet. Ugyanilyen teher a lélekre, így a testre is, az egzisztenciális probléma, amely nemcsak a mindennapi élethez szükséges pénz előteremtését jelenti, hanem például egy sportember erejének csökkenése, egy szellemi tevékenységet végző ember memóriájának keserűen megélt hanyatlása, a testi hibák, elhagyatottság megélése és megannyi ránk nézve fenyegető veszély árnyékolhatja be lelkünket. Tehát már gyermekkorunktól kezdve veszélyeztetettek vagyunk.”
A vér a lélek szimbóluma
„A trombózis és a szívinfarktus hátterében elsősorban a stressz áll. A mindennapi élet aggodalmainak szorítása, a foglalkozás során elszenvedett agressziók mind kikezdhetik az érfalat, vagyis ismétlődő görcsökkel terhelhetik ereinket. A vérlemezkék összecsapódásában is segít a stressz, így az 56 km hosszú érpályánk bármely szakaszán a trombózis kockázatát megsokszorozhatja.”
A vér a lélek ősi szimbóluma. Rendes körülmények között a vér, azaz a lelki energia, állandó áramlásban, szüntelen mozgásban van. Ha valamely álláspontunk (lábunk) egy meghatározott ponton megmerevedett, ha gondolkodásunk vagy nézeteink egy bizonyos ponton megrekedtek, s zavarják a dolgok menetét, azaz ha nem vagyunk hajlandók lelki életünk bizonyos vonatkozásain szükségszerűen változtatni és ezáltal akadályozzuk fejlődésünket, vérrögképződés következhet be. Fogalmazhatunk úgy is: egy pontosan lokalizálható probléma elzárja a dolgok szabad folyását, nézeteink elakadtak, álláspontunk megmerevedett. A trombózis kialakulása a lelki életben tehát annak kivetülése, hogy az ego szellemi fejlődése elakadt és mielőbbi változtatásra kényszerül.