Két, véralvadás gátlásra alkalmazott gyógyszer eddig kevéssé ismert tulajdonságára derült fény nemrég publikált kutatásokban. Egy friss eredmény szerint a Cangrelor nevű véralvadásgátló szívbetegeknél csökkentette a vérrögök kialakulásának kockázatát, ugyanakkor alacsony maradt a vérzésveszély. Egy másik véralvadásgátló szerről, a Dabigatranról pedig kiderült: fokozhatja a szívroham kockázatát.
Gátlás súlyos vérzés nélkül
A véralvadásgátlókat szívbetegeknek is gyakran adják, hogy megakadályozzák az erek vérrögösödését, ám annak mellékhatása egy sebészi beavatkozás esetén súlyos vérzést okozhat. Ezért a jelenlegi ajánlások szerint az operáció előtt 5-7 nappal a szer adagolását le kell állítani. A Floridai Egyetem munkatársai szerint ennek a kritikus időszaknak az áthidalására lehetne alkalmazni a Cangrelor nevű intravénás szert.
A vezető kutató és munkatársai 210, koszorúér-beavatkozásra váró beteget tanulmányoztak, akiknél két csoportban vagy a Cangrelort, vagy placebót alkalmaztak. A gyógyszert kapó betegeknél a kontrollhoz képest nem volt magasabb a kiterjedt vérzés, mindössze kisebb vérzési problémák jelentkeztek. A részletes tanulmány szerint a szer hatásfoka eléri az ilyen esetekben alkalmazott vérlemezke-gátló gyógyszerekét. Jelenleg a szer még kutatási fázisban van, de remélhetőleg hamarosan megkezdődhet a széleskörű alkalmazása. Részletek a napidoktor.hu oldalán...
Szívroham okozója is lehet?
A Dabigatran nevű véralvadásgátló kismértékben fokozhatja a szívroham kockázatát – állítják egy Clevelandi Klinika munkatársai. Hét klinikai vizsgálat eredményeit értékelték ki, összesen 30 ezer beteg részvételével és megállapították, hogy két másik alvadásgátlóhoz (Warfarin, Enoxaparin) viszonyítva a Dabigatran fokozza a koszorúér-szindróma kialakulásának kockázatát.
A dabigatran alkalmazását 2010 októberében hagyta jóvá az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal, amelyet szívritmuszavarban szenvedő betegek vérrögösödésének megelőzésére vezettek be. A Dabigatrant a Warfarin alternatívájaként tartják számon, a szer Magyarországon 2008 óta van forgalomban. Szakértők szerint azonban a leírt kockázatnövekedés annyira kisfokú, hogy a várható előny súlyozottabban számít. A teljes cikk itt érhető el...